Rusya’ dan Trump’ a Cevap !

Paylaş

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump’ın Suriye’de oluşturacağını söylediği güvenli bölgeler ile ilgili Rusya’nın Suriye’ye sunduğu anayasa krokisi ile ilgili Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’dan izah.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, her şeye Suriyelilerin karar vereceğini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın mevzubahis anayasa krokisinin muhtevası ile ilgili yorum yapmadığını kaydeden Zaharova, her şeyin Suriye halkı tarafından kararlaştırılacağını belirtti.

TRUMP: SURİYE’DE NETLİKLE GÜVENLİ BÖLGELER OLUŞTURACAĞIM
AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Trump, göreve geldikten sonra verdiği ilk televizyon mülakatında Suriye’de güvenli bölgeler oluşturacağını söylemişti. Trump’ın bugünlerde bu teklifinin de bulunduğu bir başkanlık kararnamesine imzalaması bekleniyor.
ZAHAROVA: NETLEŞTİRİLMİŞ DEĞİL

Krokinin netleştirilmiş eylemler listesi olmadığını, bir dizi fikirler içerdiğini ve tartışma için bir çıkış noktası olduğunu söyleyen Zaharova, “Sızıntılar dışında, daha bir reaksiyon yok. Natürel olarak bu bir zorunluluk ve netleştirilmiş eylemler listesi değil. Bu, konuyla alakalı tartışmaların başlaması için bir araya getirilmiş değişik fikirlerin bulunduğu bir doküman. Suriyelilerin boş konuşmalar yerine ülkelerinin geleceğini tartışmaya odaklanmaları için tartışmanın çıkış noktası niteliğinde” diye konuştu.

“LAİKLİK, TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ VE EŞİT HAKLAR GİBİ İLKESEL REFERANS NOKTALARIMIZ VAR”

Krokide bir hayli unsurun bulunduğunu ve kararın Suriyeliler tarafından verileceğini belirten Zaharova, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her vakit bağlı olduğumuz tek devlet, toprak bütünlüğü, laik ve elbette demokratik, tüm halkların ve mezheplerin eşit haklara sahip olduğu bir ülke gibi ilkesel referans noktalarımız var. Bu bizim ilkesel yaklaşımımız. Otonomluk, federasyon, konfederasyon olup olmayacağına halk karar verecek. Kroki, bu konunun tartışılmaya başlaması için iyi manada bir provokasyon. Çünkü artık bunun tartışılması gerekiyor.”

Taraflardan hiçbirinin asal oluşturabilecek bir tasarı sunmayacağını ve bunun olası olmadığını belirten Zaharova, bu yüzden tartışmayı teşvik etmek gerektiğinin vurguladı.

PESKOV’DAN TRUMP’IN SURİYE’DE GÜVENLİ BÖLGE İZAHINA İLK DEĞERLENDİRME

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Suriye’de

güvenli bölgeler oluşturacağını söyleyen ABD Başkanı Donald Trump’ın, böyle bir adımın tüm olası neticelerini hesaplaması gerektiğini belirtti.
Peskov tertip ettiği medya toplantısında Trump’ın Suriye’de oluşturacağını söylediği güvenli bölgeler konusunda Rusya’ya müracaat edip müracaat etmediği istikametindeki bir suale, “Hayır, Amerikalı partnerlerimiz bize müracaat etmedi. Bu, kendi aldıkları bir karar” cevabını verdi.

Peskov, “Bu tasarının, muhacirlerle alakalı vaziyeti daha kötü hâle getirmemesi ehemmiyetli. Ancak muhtemelen tüm olası neticelerin hesaplanması gerekiyor” diye ilave etti.

Trump ABC televizyonuna verdiği beyanatta, AB’nin Ortadoğu’dan milyonlarca muhacir kabul ederek büyük bir hata yaptığını söylemişti: “Aynı şeyin burada da yaşanmasını istemiyorum. Suriye’de kesinlikle güvenli bölgeler oluşturacağım.

TRUMP NE DEMİŞTİ?

Trump, Suriye’de 6 senedir süren iç savaş neticesi ortaya çıkan milyonlarca sığınmacının Avrupa ülkeleri yerine “ülke içinde oluşturulacak güvenli bölgelerde” kalmalarının daha doğru olacağını belirterek “Suriye’de halk için netlikle güvenli bölgeler oluşturacağım. Bence Avrupa, milyonlarca insanın Almanya ve diğer ülkelere alınmasına müsaade etmekle büyük bir hata yaptı. Şimdi orada olan şey tam bir yıkım” demişti.

Önceden de birkaç defa Suriye halkı ülke içinde güvenli bölgeler oluşturulması gerektiğini kaydeden Trump’ın bugünlerde bu teklifinin de bulunduğu bir başkanlık kararnamesine imzalaması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir