Kayseri Boşanma Avukatları

Paylaş

Toplumsal anlamda cinayetler, hukuk diliyle kasten öldürme veya teşebbüs son yıllarda oldukça sıkça yaşanmaya başladı. Ekonomik sıkıntılar, zorlaşan yaşam şartları ve göç araştırmalara göre cinayet sebeplerin başında geliyor.

Türk Ceza Kanunu ile kişinin can güvenliği koruma altına alınarak, suçlulara müebbette kadar giden ağırlaştırılmış cezalar vermektedir. İntihara yönlendirme, çocuk düşürmeye neden olma, kazalarda ağır yaralanın ölüme terkedilmesi de bu kapsamda cezalandırılır. Kayseri avukat bürosunu arayarak, danışmak bu büyük önem taşımaktadır.  Önemli. Eşin bir diğerini kasten öldürmeye teşebbüs etmesi açılacak boşanma davalarında Kayseri boşanma avukatı ve Kayseri ceza avukatı bürosunu arayarak avukatlara danışabilirsiniz.

Kasten öldürmeye teşebbüs suçunu nitelikli hale getiren öncelikli sebep kasıt olması. Planlanarak işlenen suçlarda, kişinin suç anında gösterdiği soğukkanlılık göz önünde bulunduruluyor. Vahşi bir şekilde, işkence edilerek işlenen suçlarda, mahkeme suçlunun bundan zevk aldığı yönünde tespitte bulunarak kişinin toplum için tehlikeli oluşturmasını göz önünde bulundurarak karar vermektedir. Türk Ceza Kanunu’nun 81, 82 ve 83. maddelerinde kasten öldürmeye teşebbüs ve öldürme iki ayrı başlıkta ele alınmaktadır.  1984 öncesinde Türkiye’de suçlulara idam cezası verilmekte ve uygulanmaktaydı. 1984 yılından itibaren ise TBMM kararı ile verilen idam cezaları TBMM’de onaylanmadığı için idam kararları infaz edilmedi. Yaklaşık 500 idam cezasına çarptırılmış kişinin bulunduğu 1991 yılında çıkarılan bir afla bu suçluların cezası 10 yıl hapse dönüştürüldü.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir