Irak’ tan Trump’ a Tepki !

Paylaş

Irak’tan Trump’ın sığınmacılara vize yasağına sert reaksiyon Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el Caferi’nin, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump’ın Irak dahil 7 ülkeye vize yasağı getirmesine AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin Irak büyükelçisini bakanlığa çağırarak reaksiyon vereceği belirtildi.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump’ın Irak dahil 7 Müslüman ülkenin yurttaşlarının ülkeye girişini geçici olarak yasaklayan kararı reaksiyon çekmeyi sürdürüyor. Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el Caferi’nin AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin Irak büyükelçisini bakanlığa çağırarak bu konudaki memnuniyetsizliği ileteceği izah etti.

Reuters’e konuşan Iraklı bir hükümet yetkilisine göre Caferi bugün veyahut yarın AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin Irak büyükelçisi ile Bağdat’ta görüşerek Irak yurttaşlarının AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’ye girişinin 90 günlüğüne yasaklanması kararı ile ilgili

Irak hükümetinin memnunsuzluğunu iletecek.
SERT TEPKİ: ÖNCE SİZ YURTTAŞLARINIZI IRAK’TAN ÇEKİN

Trump’ın Irak dahil 7 Müslüman ülke yurttaşlarına yönelik ülkeye giriş yasağına bir tepki de Irak’taki Sadr Hareketi öncüsü Mukteda el Sadr’dan geldi. Sadr, yaptığı izahta, Washington’a “Önce siz yurttaşlarınızı Irak’tan çekin” diye konuştu.

Yazılı bir izah yapan Şii öncü, ABD’yi sert dille tenkit etti: “Irak’a ve diğer ülkelere serbestçe giriyorsunuz fakat onların ülkenize girmesini yasaklıyorsunuz. Bu küstahlıktır. Önce kendi yurttaşlarınızı Irak’tan çekin.”

TRUMP’IN TARTIŞMALI YASAĞI

Trump, cuma günü imza attığı kararnameyle sığınmacılerin ülkeye kabulünü 120 gün erteledi. Suriyeli mültecilerin kabulünü müddetsiz olarak durduran Trump, kimi Müslüman ülkelerden mültecilerin girişini de geçici olarak yasakladı.

Emellerinin ‘kökten İslamcı teröristleri’ uzak tutmak olduğunu söyleyen Trump, Hristiyan mültecilere öncelik verileceğinin de vurguladı.

HAŞDİ ŞABİ DE ÇAĞRI YAPMIŞTI

Irak’ta IŞİD ile savaşan milis kuvvetler olan Halk Seferberlik Güçleri (Haşdi Şabi), ABD’nin kararının hemen peşinden, ABD yurttaşlarının hudut dışı edilmelerini ve ABD yurttaşlarının ülkeye girişinin durdurulması çağrısında bulunmuştu.

Iraklı Şii lider Mukteda el Sadr da misilleme olarak ABD yurttaşlarının ülkeden çıkarılması gerektiğini müdafaa etmişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir